۱۵ روش برای دستیابی به خوابی آرام و خوش

۱۵ روش برای دستیابی به خوابی آرام و خوش

۱) نوشیدن لیوانی شیر: نوشیدن لیوانی شیر پدید آورنده ی خوابی طبیعی و خوش است،چرا که شیر حاوی کلسیم و اسید های آمینه تریپتوفان است و این دو جسم انسان را برای خواب راحت تر آماده میکنند.

۲) پیش از خواب قهوه وچای ننوشید :

قهوه و چای عوامل تحرک اند.تنها اندکی از آن دو میتواند شما را تا ساعاتی بیدار نگه دارد. اثر کافئین و تئین موجود در قهوه و چای،۶ تا ۱۲ساعت پس از نوشیدن، در تن شماباقی میماند. برای دست یابی به خوابی خوش،اجتناب از نوشیدن قهوه و چای در شب و حتی بعد از ظهر است.

۳) دوش پیش از خواب :

حمام کردن با آب ولرم پیش از خواب،تاثیر همه ی اضطراب های روز را از عضلات می زداید و خوابی خوش را برای شمافراهم میسازد.

۴) بی خبری،بهترین خبر هاست.

به خاطر داشته باشید! مطالعه داستان های بلند ،اثری آرامش بخش برای خوابیدن دارد،مجله و روزنامه در این زمینه اثری معکوس دارد، چرا که میتواند در بر دارنده اخباری باشد که با برنامه ریزی کار روزانه شمامغایرت داشته باشد.

 

۱۵ روش برای دستیابی به خوابی آرام و خوش

 

۵) دنیای خیال :

امشب زمانی که به بستر میروید به دنیای خیال روی آورید: تصور کنید در یک جزیره استوایی در کنار فردی که دوستش دارید بر ساحل آفتابی دراز کشیده اید؛در آسمان تکه ابری سفید وجود دارد؛ صدای برخورد آرام امواج به ساحل را میشنوید و گرمی ماسه ها و خورشید را با تمام وجود حس میکنید. با چنین رویایی آرامش مورد نیاز برای استراحت فراهم میشود.

۶) خواب ، هدیه سحر خیزی :

چند نفر از افراد بد خواب را میشناسید که سحر خیز باشند؟ تعدادشان اندک است.
زمانی که دریابید در سحر خیزی؛شادابی و تقویت روحی نهفته است، در پایان روز، به خوابیدن تمایل پیدا میکنید و این کار شما را به سحر خیزی ترغیب میکند.

۷) اسانس آرامش بخش خواب :

از دیر باز بسیاری از مردم عقیده دارند که گیاهانی همچون اسطوخودوس،مرزنگوش و بهار نارنج آرامش بخش اند. شواهد علمی نیز این عقیده را پذیرفته است.رایحه این اسانس ها در تولید سروتونین و ماده ی شیمیایی موحد خواب موثرند.این اسانس ها را با ماساژ یا به شکل چکاندن قطره ای بر روی یک شی داغ استشمام کنید و تاثیر آن را ببینید.

۸) در ساعتی مشخص بیدار شوید:

بدون توجه به ساعتی که به بستر میروید برای برخواستن از بستر،برنامه منظمی تنظیم کنید.برنامه ای که هر روز خود را ملزم به رعایت آن بدانید.هر چه برنامه شما منظم تر باشد،خواب شما نیزمنظم تر خواهد بود.

۱۵ روش برای دستیابی به خوابی آرام و خوش

۹) تمرکز بر شش :

چشم خود را بر منظری متمرکز کنید؛ به شش چیز متفاوت که میتوانید ببینید توجه کنید و نگذارید که چشمانتان سرگردان شوند. به شش صدای متفاوت که میتوانید بشنوید توجه کنید، بعد به شش چیز متفاوت که میتوانید حس کنید توجه کنید؛آنگاه شمارش معکوس را از شش شروع کنید، قبل از رسیدن به عدد ۱ شما خفته اید.

۱۰) تنفس آرام :

آیا تا بحال توجه کرده اید که صدای تنفس افرادی که خواب اند چقد ارام است؟ آهسته، عمیق وشمرده
خود را با انجام تنفسی این گونه،به خواب هدایت کنید. به راحتی و ژرف تنفس کنیدو درون سینه ای و سطحی نفس نکشید به تدریج نفس را کوتاه کنید تا زمانی که تنفس بی شتاب وآرام شود.

۱۱) از شقیقه ها شروع کنید :

یکی از نقاط بدن که با فشار دادن و تماس،آرامش را پدید می آورد،شقیقه های شماست. شقیقه های خود را به نرمی و با حرکت دورانی مالش دهید و به آرامی فاصله شقیقه تا ابرو را ضربه بزنید.در چنین حالتی اندک اندک به ژرفای آرامش دست میابید.

۱۲) اتاق آبی فام :

رنگ ها همانند اصوات نه تنها بر عواطف که بر فیزیولوژی شما تاثیر میگذارند. طول موج رنگ های آبی،سبز و صورتی مات پدید آورنده احساس خستگی است.اتاق خواب خود را با رنگ های سرد،رنگ آمیزی کنید.

۱۳) از تنبلی بگریزید :

فعالیت جسمی راهی است برای خوابی ژرف و ژرف تر. این فعالیت میتواند ورزش،رقص،عشق ورزی یا فعالیت سخت روزانه باشد.عکس این موضوع نیز صادق است،عدم تحرک همراه با تنبلی موجب خستگی و خواب آلودگی است اما این نوع خواب رضایت بخش نیست.

۱۴) سبک کردن انگشتان :

زمانی که به بستر میروید،تصور کنید نوک انگشتان شما سبک میشود. دستان خود را آرام کنید و تصور کنید این حالت،انگشتان شما را از بستر بالاتر برده است.اکنون این تصور را برای انگشتان پای خود نیز انجام دهید. زمانی برای خوشحالی ندارید چرا که ۱۰دقیقه بعد به خواب میروید.

۱۵) نیایش و احساس ارامش :

اثر روانی عبادت غالبا بیشتر از اثر معنوی آن است. در مغز مرکزی وجود دارد که از آن به عنوان«مرکز الهی» یاد میشود. تحریک این نقطه احساس آرامش و برتری را پدید می آورد.عبادت کنندگان ازکار خود احساس رضایت و آسایش میکنند و به ندرت دچار بد خوابی میشوند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

برنامه تمرینی باشگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *