چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟

چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟

افزایش قد به واسطۀ برخی عوامل تحت تأثیر قرار می گیرد. عوامل محیطی، عامل ژنتیکی، تغذیه مفید و سالم در کنار ورزش های مخصوص موجب افزایش قد می باشند. اما بیشترین رشد قد تا سن ۱۸ سالگی رخ می دهد. بعد از ۱۸ سالگی باید خیلی از موارد را رعایت کرد. در این صورت تا ۳۵ سالگی امکان رشد بیشتر قد وجود دارد. سعی می کنیم مهم ترین مواد غذایی را که باعث افزایش بیشتر قد می شوند به شما معرفی کنیم.

چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟ : افزایش قد :

افزایش قد برای خیلی از افراد تبدیل به یک آرزو شده است. این موضوع به قدری برای آن ها اهمیت دارد که حاضر هستند دست به هر کاری بزنند تا قدشان افزایش یابد. افزایش قد در گذشته های نه چندان دور کار بسیار سختی بود و فقط با عمل های جراحی روی استخوان های پا، افراد دارای ۲ الی ۳ سانتی متر رشد قد می شدند.

 

چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟
چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟

 

ولی از آن جایی که این عمل های جراحی عوارض نا مطلوبی داشت و از طرف علم تغذیه به قدری پیشرفت کرد که الآن افزایش قد تا سنین میان سالی کاملاً عملی و ممکن می باشد. بعضی ها به سمت قرص های افزایش قدی که در کانال های ماهواره ای تبلیغ می شوند روی می آورند. ولی راه های سالم تر و موثرتری نیز وجود دارد.

 

 

عوامل تأثیر گذار بر افزایش قد

افزایش قد تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. مهم ترین آن ها عوامل محیطی و میزان و نوع تغذیه است. بیشتر از هر مادۀ غذایی و هر قرص و دارویی پروتئین های حیوانی مانند گوشت و تخم مرغ، برای افزایش قد موثر و مفید می باشند.

 

چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟
مصرف شیر جهت افزایش قد

 

مطابق با جدید ترین تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان و متخصصین علم تغذیه مصرف روزانۀ ۱۵۰ گرم گوشت، حدود ۲۰۰ گرم حبوبات پخته شده و حداقل ۳ لیوان شیر به همراه دیگر لبنیات و سبزیجات در مورد افزایش قد معجزه می کند. انجام برخی تمرینات کششی و مستمر بودن این روال رشد بیشتر قد شما را تضمین می کند. مصرف این مواد غذایی و عامل وراثت بیشترین تأثیر را روی افزایش قد دارند.

افزایش قد به واسطۀ این مواد غذایی، بیشتر به خاطر وجود عنصر کلسیم می باشد، که مهم ترین عنصر در رشد استخوان ها می باشد. شیر و لبنیات به علاوۀ کلم و مرکبات از منابع اصلی کلسیم می باشند. جدای از این مواد غذایی ترشح هورمون های رشد و مصرف ویتامین ها و مواد غذایی حاوی منیزیم، آهن و فلوئور نیز می تواند مکمل مفیدی برای رشد قد باشد.

 

چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟
چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟

 

مواد غذایی مفید برای افزایش قد

یکی از مهم ترین و رایج ترین سوالاتی که در مبحث افزایش قد مطرح می شود، این است که تا چه سنی قد، رشد می کند. نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند قدی حدود ۵۰ سانتی متر دارند. پس از یک سال حدود ۵ سانتی متر و پس از دو سال حدود ۱۲ سانتی متر دیگر به قد آن ها اضافه می شود.

بعد از دو سالگی سرعت رشد قد کمتر می شود و تا سن بلوغ تا حدود ۶ سانتی متر دیگر به قد آن ها اضافه می شود. سن بلوغ دورۀ بسیار مهمی در زمینۀ افزایش قد می باشد. در واقع در زمان بلوغ جهش رشد قد اتفاق می افتد.

دخترها از ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر و پسرها بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی دچار یک جهش افزایش می شوند. زمانی که تقریباً رشد قد متوقف می شود در دخترها و پسرها تقریباً یکی است و تا ۱۸ سالگی افزایش قد ادامه دارد و سپس می توان گفت متوقف می شود. بعد از این سن، هیچ عامل علمی موجب رشد قد چشمگیری نمی شود و تمام تبلیغات در این زمینه، دروغی بیش نیست.

 

چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟
چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم ؟

 

تخم مرغ مفیدترین مادۀ غذایی برای رشد قد

مفید ترین مواد غذایی در افزایش قد

افزایش قد همان طور که ذکر کردیم تا ۱۸ سالگی ادامه پیدا می کنند و رشد قد بعد از این غیر ممکن هم نیست. با رعایت یک برنامۀ غذایی منظم و انجام برخی ورزش ها می تواند حتی تا ۳۵ سالگی موجب افزایش قد شود. اما مفید ترین مواد غذایی برای رشد بیشتر قد شامل مواد غذایی زیر است :

 

  • تخم مرغ : مصرف تخم مرغ بهترین مادۀ غذایی و موثر ترین و مفید ترین مادۀ غذایی است که تأثیرات شگفت انگیزی بر روی افزایش قد دارد. تخم مرغ حتی می تواند از کوتاهی قد که از زمان کودکی شروع می شود، پیشگیری کند.

 

  • عنصر روی یا زینک : روی یکی از مفیدترین عناصری است که بر روی رشد و بلوغ، سلامتی و شادابی پوست و مو تأثیرات قابل توجهی دارد. برعکس کمبود عنصر روی در بدن می تواند یکی از علل اصلی کوتاهی قد باشد. تخم مرغ، علاوه بر پروتئین، دارای مقادیر زیادی از عنصر روی نیز می باشد.

 

  • دیگر مواد غذایی : مواد غذایی دیگری نیز وجود دارند که برای افزایش قد موثر هستند. کلسیم، آهن، ویتامین آ و ید روی رشد قد تأثیر مثبتی دارند.

 

  • معجون معجزه آور : مصرف روزانۀ ۱۰۰ الی ۱۵۰ گرم گوشت، حدود ۲۰۰ گرم حبوبات پخته شده، ۳ لیوان شیر و دیگر لبنیات به همراه سبزیجات یک معجونی است که در افزایش قد معجزه می کند. همچنین مصر مکمل سرشار از ویتامین ها، آهن و به ویژه کلسیم می تواند در کنار این معجون، یک مکمل مفید باشد.

 

اینفو گرافیک اختصاصی مجله دی بُو 

چه غذاهایی بخوریم تا قد بلند شویم اینفو گرافیک

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *