چگونه در مصرف پول صرفه جویی کنیم ؟

چگونه در مصرف پول صرفه جویی کنیم ؟

 

صرفه جویی و پس انداز کردن از عادت های خوب مالی در میان برخی افراد است که مزیت های بسیاری دارد. مهم ترین مزیت صرفه جویی کردن در مصرف پول، داشتن امنیت مالی و اطمینان خاطر نسبی از آینده است.

صرفه جویی در مصرف پول؛ چرا و چگونه؟

آیا شما هم جزو افرادی هستید که دوست دارند با صرفه جویی در مصرف پول از نظر مالی مستقل باشند؟ صرفه جویی مالی در اغلب موارد موجب خواهد شد که فرد پول کافی برای انجام دادن فعالیت های مورد نظر و ضروری اش را داشته باشد و بتواند بدون داشتن نگرانی در زمینۀ وضعیت مالی پول خرج کند. از نظر خیلی ها صرفه جویی در مصرف پول و پس انداز کردن کار دشواری است، ولی در ادامه ما راه هایی را به شما پیشنهاد خواهیم کرد که با به کار بستن آن ها می توانید علاوه بر لذت بردن از خرید چیزهایی که دوست دارید و یا به آن ها نیاز دارید، صرفه جویی مالی کنید و پس انداز کافی داشته باشید.

 

برای صرفه جویی در مصرف پول بهتر است از قوانین زیر پیروی کنید:

  1. لازم نیست برای پس انداز و صرفه جویی مالی مبلغ مشخصی را در نظر گرفته باشید؛ کافی است درصد خاصی را برای پس انداز از درآمد خود کنار گذاشته باشید.
  2. اگر بعد از پرداخت مالیات ها، صورت حساب ها و انجام دادن خریدهای ضروری، پول بیشتری برایتان باقی ماند، بهترین کار این است که درصد پس انداز ماهانۀ خود را افزایش بدهید.
  3. جمع کردن کالاها و اجناس ارزشمند می تواند هم حس خرید را در شما ارضا کند و هم می توانید پس انداز داشته باشید. بنابراین توصیه می کنیم برای صرفه جویی در مصرف پول و بدون در نظر گرفتن تورم، اقلامی مثل طلا، نقره، الماس و سایر چیزهای ارزشمند را خریداری کنید.

 

چگونه در مصرف پول صرفه جویی کنیم
چگونه در مصرف پول صرفه جویی کنیم

 

در مراحل مختلف زندگی چقدر باید به صرفه جویی در مصرف پول توجه کرد؟

  1. مرحلۀ شروع زندگی شغلی

اگر به تازگی فعالیت های شغلی خودتان را شروع کرده باشید، به احتمال زیاد در دهۀ سوم زندگی خود هستید و بسیار بعید است که در چنین سن و موقعیتی، اولویت شما پس انداز کردن و صرفه جویی در مصرف پول باشد؛ زیرا هزینه ها و علایق بسیاری دارید. اما بهتر است بدانید که کار عاقلانه و منطقی این است که شما صرفه جویی مالی کنید و ۲۵ درصد از درآمد کلی یک سال خود را پس انداز کنید. شما باید بتوانید با برنامه ریزی برای صرفه جویی در مصرف پول، کل هزینه های زندگی تان را با ۷۵ درصد درآمدتان مدیریت کنید و مطمئن شوید که بدهی یا کار انجام نشده ای باقی نمانده است. در چنین شرایطی می توانید با خیال راحت صرفه جویی مالی داشته باشید و ۲۵ درصد از درآمد خود را برای آینده تان کنار بگذارید.

  1. مرحلۀ تشکیل و پرورش خانواده

در این مرحله شما معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ سال سن دارید و اهمیت صرفه جویی در مصرف پول و پس انداز بسیار بیش از قبل برایتان روشن شده است. طبق یک اصل کلی توصیه می شود در این مرحله از هر دو سال، معادل درآمد سالانۀ خودتان را صرفه جویی مالی و پس انداز کنید. به عنوان مثال اگر درآمد سالانۀ شما ۵۰ هزار دلار باشد، باید در طی ۵ سال توانسته باشید با صرفه جویی در مصرف پول، ۱۰۰ هزار دلار پس انداز کرده باشید.

 

چگونه در مصرف پول صرفه جویی کنیم
چگونه در مصرف پول صرفه جویی کنیم

 

  1. مرحلۀ بازنشستگی

این مرحله جایی است که شما نتیجۀ صرفه جویی در مصرف پول و پس اندازهای خود را می بینید و از آن ها بهره مند می شوید. در تمام مراحل صرفه جویی مالی، رعایت چند نکتۀ ساده که در ادامه می آید، به شما کمک خواهد کرد که به اهداف خود از صرفه جویی در مصرف پول برسید:

  1. بدهی های خود را به موقع تسویه کنید تا نزد اطرافیان اعتبار مالی زیادی داشته باشید. در این صورت اگر در شرایطی نیاز به گرفتن وام پیدا کردید، به هیچ وجه مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.
  2. در کنار صرفه جویی در مصرف پول، حتماً یک صندوق اضطراری هم داشته باشید. وقتی شرایط خاص و دور از انتظاری پیش می آید و یا شما شغلتان را از دست می دهید، برای این که به پس اندازتان دست نزنید، می توانید از موجودی این صندوق ها استفاده کنید و ثمرۀ صرفه جویی مالی خود و خانواده تان را ببینید.
  3. به خاطر داشته باشید که صرفه جویی در مصرف پول یک فضیلت اجتماعی و اخلاقی است و هرگز نباید آن را با رفتارهای مخربی همچون تنگ نظری و خساست اشتباه گرفت.

 

چگونه در مصرف پول صرفه جویی کنیم
چگونه در مصرف پول صرفه جویی کنیم

 

 

منبع : lifehack

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *