راه های غلبه بر اضطراب و استرس چیست؟

راه های غلبه بر اضطراب و استرس چیست؟ (روانشناسی)

آشنایی با راه های غلبه بر اضطراب

اختلال های اضطراب جزو شایع ترین چالش های بهداشتی است که جامعۀ امروز با آن مواجه است. اختلال های اضطرابی حدود ۲۵ درصد از کودکان ۱۳ تا ۱۸ ساله را درگیر خود گرده است و به طور معمول زنان بیش از مردان این اختلال را تجربه می کنند. در چنین وضعیتی یکی از مهم ترین مهارت هایی که افراد باید بیاموزند، راه های غلبه بر اضطراب است. این احساسات در کنار شایع بودنشان قابل درمان هستند، ولی کمتر از نیمی از افراد مبتلا به استرس به دنبال درمان و معالجۀ خود می گردند. اگر افراد برای مدتی جرأت و شجاعت قدم برداشتن در تاریکی را داشته باشند، نور و روشنایی را پیدا خواهند کرد.

"<yoastmark

اضطراب چیست؟

اغلب افراد این اصطلاح را برای توصیف بسیاری از حس های خود استفاده می کنند و به دنبال راه های غلبه بر اضطراب می گردند. به گفتۀ دکتر دیوید کاربونل اضطراب مجموعه ای از احساسات و افکار است که معمولاً بر روی بعضی از دلهره ها دربارۀ رویدادهای احتمالی آینده متمرکز است. داشتن این احساس عادی و بخشی از زندگی است. افرادی که به دنبال  غلبه بر اضطراب می گردند و اغلب اوقات مضطرب هستند، ممکن است زمینه های ارثی و ژنتیکی نیز برای این احساسات داشته باشند.

 

شایع ترین اختلال های اضطراب چیست؟

اختلال های عمده و شایع استرس عبارت است از:

  1. اختلال هراس
  2. اختلال نگرانی عمومی
  3. اختلال وسواس فکری
  4. اختلال نگرانی اجتماعی
  5. انواع مختلف فوبیا

از آن جا که سطوح و معانی مختلفی برای این اصطلاح وجود دارد،مبارزه با اضطراب و درمان آن نیز مختلف خواهد بود.

 

 

چه عواملی باعث ایجاد اضطراب می شود؟

تجربۀ این حس از مجموعۀ حوادث و اتفاقاتی ناشی می شود که در حقیقت با فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک در پاسخ به یک تهدید در بدن ایجاد شده است. این مسئله یک واکنش بسیار طبیعی برای اطمینان از بقای نوع انسان در هنگام رو به رو شدن با یک محرک و عامل خطر طراحی و ایجاد شده است و در بررسی راه های غلبه بر اضطراب باید به طبیعی بودن این واکنش توجه داشته باشید.

در مغز ناحیه ای به نام آمیگدال وجود دارد که نقش مهمی در ایجاد واکنش های بدن به محرک های بیرونی و حتی درونی را ایفا می کند. آمیگدال همچنین در یادگیری های عاطفی افراد نقش دارد و بر اساس تجربیاتی که فرد از دورۀ کودکی به بعد کسب کرده باشد، از جمله رفتن به مکان های خاص، بودن در موقعیت های گوناگون و… روی این رخدادها و تجربه ها برچسب خطرناک یا امن می زند. بنابراین وقتی به دنبال راه های غلبه بر اضطراب می گردیم، باید به نقش مهم و تعیین کنندۀ آمیگدال نیز توجه کنیم.

 

راه های غلبه بر اضطراب چیست؟

  1. گاهی اوقات استرس های بسیار فرد را وادار می کند که درون گراتر و گوشه گیر تر بشود و چنین موقعیتی اگر به درستی از آن استفاده شود، آغازگر یک سفر درونی برای تکامل و رشد شخصیت خواهد بود. یکی از راه های غلبه بر اضطراب در چنین مواقعی توجه کردن به این حس و درسی است که در خودش برای فرد پنهان کرده است. اضطراب می تواند ابزاری برای رشد و تکامل و متعادل شدن زندگی باشد، به شرطی که فرد مایل باشد و آموخته باشد که چگونه می تواند از وضعیت موجود بهره ببرد.

 

  1. استفاده از روش هایی مثل یوگا درمانی، ریلکسیشن، هیپنوتیزم، دارو درمانی برای مدت محدود، تقویت بدن با مکمل ها و ویتامین ها و… نیز جزو راه غلبه به اضطراب و استرس محسوب می شود
  2. یکی دیگر از مهم ترین روش های غلبه بر اضطراب این است که خود فرد بداند هیچ کس نمی تواند به خوبی خودش در روند بهبودی مشارکت داشته باشد. فرد مضطرب باید بتواند محرک های ایجاد این حس را در درون خود شناسایی کند و با آن ها کنار بیاید و کشف کند اصلی ترین مسئله ای که موجب ایجاد این احساس در او شده چه بوده است. محرک های رایج عبارت از کار زیاد، خواب ناکافی، مسافرت ها و جا بجایی های پی در پی و بودن در جاهای جدید است.
  3. پیرامونتان را از افرادی پر کنید که انرژی مثبت و حال خوب دارند. شما می توانید راه های غلبه بر اضطراب را نیز از این افراد بیاموزید، زیرا همۀ آدم ها در زندگی خود چنین حس هایی را تجربه کرده اند. استفاده کردن از تجربیات افرادی که این گونه حس ها را پشت سر گذاشته اند می تواند بسیار کمک کننده و راهگشا باشد.

منبع:(LifeHack)

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *