۱۵ نشانه سوءاستفاده در رابطه شما

۱۵ نشانه سوءاستفاده در رابطه شما

وقتی دو نفر با یکدیگر در رابطه هستند و قصد دارند با هم زندگی کنند باید نسبت به هم آشنایی داشته باشند و خصوصیات اخلاقی یکدیگر را بشناسند. اگر فرد مقابل شما در رابطه دچار رفتارهایی است که شما را آزار می دهد و استقلال شما را در رابطه از شما گرفته است باید نگران باشید چون اینها نشان دهنده سواستفاده در رابطه شما است و باید خیلی سریع برای ماندن یا نماندن در این رابطه تصمیم بگیرید.

 

15 نشانه سوءاستفاده در رابطه
15 نشانه سوءاستفاده در رابطه

 

به این علائم هشدار دهنده به عنوان سوءاستفاده در رابطه توجه زیادی بکنید.

اشخاصی که می شناسید می توانند از خشونت خانگی رنج ببرند. خشونت خانگی به مراتب شایع تر از آن است که اکثر ما می دانیم. طبق گفته های ائتلاف ملی علیه خشونت خانگی (NCADV ( , به طور متوسط, حدود ۲۰ نفر در دقیقه از سوءاستفاده در رابطه رنج می برند.

اگر چه زنان بیشتر از طرف شریک صمیمی خود سواستفاده را تجربه می کنند, اما مردان هم قربانی سواستفاده می شوند, از هر سه مرد یک نفر خشونت خانگی را تجربه کرده اند. تقریبا در تمام روابطی که خشونت خانگی در آنها رخ داده است.

 

15 نشانه سوءاستفاده در رابطه
15 نشانه سوءاستفاده در رابطه

 

سواستفاده در رابطه می تواند تا بعدها پنهان بماند. کارلا مانلی, دکتر, روانشناس بالینی و نویسنده کتاب لذت از ترس, توضیح می دهد که این غبرعادی نیست که یک قربانی با خجالت و شرم اعتراف کند که یک روز از خواب بیدار شده است و فهمیده که او در میان یک رابطه ناهنجار بوده است.

 

علائم هشدار دهنده خشونت خانگی , هر چند می تواند در اوایل رابطه اتفاق بیفتد, اما گاهی اوقات حتی از ابتدا رابطه شروع می شود. در اینجا کارشناسان خشونت خانگی از برخی رفتار ها پرده برداری می کنند که به صورت جدی نشان دهنده سواستفاده در رابطه است.

شریک شما بدون توجه به احساساتتان شما را وادار به تصمیم گیری می کند

کندرا کوبالا, روانشناس در فیلادلفیا, می گوید: این نوع رفتار که شما را وادار به با هم بودن بکند یا شما را مجبور کند قبل از اینکه آمادگی داشته باشید ازدواج کنید, می تواند نشان دهنده سواستفاده در رابطه شما باشد. او می گوید : شریک سواستفاده کننده ممکن است باعث شود که شریک دیگر برای سوال یا درخواست برای کم کردن سرعت رابطه , احساس گناه یا احساس ناخوشایندی داشته باشد.

 

خشونت خانگی
خشونت خانگی

 

شریک زندگی شما به طرز نگران کننده ای در حال کنترل شما است.

رفتار کنترل بیش از حد از طرف یک شریک , نشانه ای قابل اطمینان است که می گوید رابطه شما می تواند مورد سواستفاده قرار گرفته باشد. اگر شریک زندگی تان از شما سوال کند که کجا می روید, زمان غیبت شما از خانه را کنترل می کند.

یا از شما در مورد مکان هایی که رفته اید سوال می کند, او ممکن است به شما بی اعتماد باشد و برخی مسائل را کنترل کند. رودی رهبر, روانشناس بالینی که متخصص مسائل مربوط به زوج ها و خانواده ها است , در این باره به شما هشدار می دهد.

 

15 نشانه سوءاستفاده در رابطه
15 نشانه سوءاستفاده در رابطه

 

روابط قبلی شریک شما همیشه یک  مشکل بوده است

اگر فردی که با آن در رابطه هستید, همه شرکای گذشته خود را بی احساس, غیر منطقی, خودخواه, دیوانه, معتاد یا فقط بد توصیف می کند و همیشه مقصر شخص مقابل بوده که رابطه از بین رفته است, مراقب باشید. دکتر تینا بی تسینا, دکتر و روانشناس و نویسنده کتاب “چگونه می شود شرکای شادی باشید” می گوید: اگر شریک شما مسئولیت پذیر نیست, شما می توانید نفر بعدی در این لیست باشید.

 

15 نشانه سوءاستفاده در رابطه
15 نشانه سوءاستفاده در رابطه

 

شریک زندگی شما روابط اجتماعی ندارد

اگر به نظر نمی رسد که شریکتان , با دوستان یا اعضای خانواده خود معاشرت داشته باشد, باید نگران باشید. یک نشانه به خصوص بد می تواند این باشد که شریکتان شما را به خاطر داشتن زندگی اجتماعی و روابط با خانواده و دوستانتان سرزنش می کند. دکتر تسینا می گوید: این ممکن است به این معنا باشد که شریک شما دارای مشکلات مربوط به افراد است, و به زودی شما برای پر کردن خلأ زندگی شریکتان احساس فشار می کنید.

 

شریک زندگی شما روابط اجتماعی ندارد
شریک زندگی شما روابط اجتماعی ندارد

 

دائما احساسی شبیه راه رفتن روی پوسته های تخم مرغ دارید

شما باید با شریکتان احساس رضایت و آسایش داشته باشید, همیشه نگران این نباشید که او از شما ناراحت یا ناامید شود.  دکتر رهبر می گوید: اگر این موارد را احساس کردید احتمالا با کسی که دچار بی اعتمادی است و دارای مشکلات مدیریت کنترل خشم است در رابطه هستید.

یک سواستفاده کننده غالبا چنین محیط خصمانه و غیر قابل پیش بینی را ایجاد می کند که فرد مورد آزار و اذیت احساس ناامنی و خطر می کند.

شریک زندگی شما اغلب در هنگام  عصبانیت منفجر می شود

دکتر مایرا مندز, روانپزشک و هماهنگ کننده برنامه معلولیت و رشد و ناتوانی های ذهنی و خدمات بهداشت روان در مرکز مشاوره کودک در سانتا مونیکا, کالیفرنیا توضیح می دهد: وقتی ابراز خشم و پرخاشگری در پاسخ به عدم تحمل عقاید , افکار یا دیدگاه های مختلف باشد, این یک علامت هشدار دهنده برای تمایلات احتمالی خشونت خانگی است.

 

Related image

 

در هر شرایط همیشه شما اشتباه می کنید!

همه چیز در یک رابطه سازش است. هنگام اختلاف نظر, گاهی حق با شما است و در موارد دیگر شریک زندگی شما درست خواهد گفت. اما اگر شریک زندگی شما سعی می کند شما را متقاعد کند که مرتبا اشتباه می کنید, او تلاش می کند که کنترل شما را به دست بگیرد و باعث می شود به خودتان شک کنید.

دکتر مانلی می گوید: “عدم مسئولیت فردی عامل اصلی خشونت خانگی است.” فقدان بصیرت و آگاهی شخصی اغلب یک مسئله اساسی است, اما گاهی اوقات فرد سواستفاده کننده نسبت به کارهایی که انجام می دهد کاملا آگاهی دارد.

 

شریک زندگی شما بسیار حسود است!

در حالی که حسادت یک احساس عادی است, ولی وقتی شدید باشد ناسالم می شود. راشل سوزان, روانشناس و متخصص جنسی در وست پالم بیچ,  فلوریدا و مدیر عامل موسسات مدرن درمان جنسی می گوید: اگر شریک زندگی تان با صحبت کردن شما یا وقت گذراندن شما با دیگران ناراحت می شود, شما را به دروغگویی یا تقلب و یا نزدیک شدن به کسی متهم می کند, اجازه دهید این یک پرچم قرمز برای شما باشد.

 

Related image

 

رابطه جنسی شما با اجبار و همیشه خشن است!

دکتر رهبر می گوید: رابطه جنسی خشن گاه و بیگاه, تا زمانی که هر دو شریک راضی باشند, موضوعی نیست. اما رابطه جنسی که اغلب تهاجمی است و شما را کبود می کند, نشانه جدی سواستفاده در رابطه است.

وی می افزاید ” اگر شما بر خلاف میلتان رابطه جنسی دارید یا مورد تجاوز قرار گرفته اید, قطعا در چرخه خشونت خانگی قرار دارید. بله, این ممکن است در یک ازدواج اتفاق بیفتد.

 

علائم سواستفاده در رابطه: شریک زندگی شما هنگام مستی, عصبانی است

توجه زیادی به شخصیت شریک خود هنگام نوشیدن داشته باشید که چه اتفاقی می افتد؟ آیا او مست خوشحال است یا در هنگام مستی شروع به دعوا کردن می کند؟ دکتر رهبر می گوید:   اگر احساس می کنید که وقتی شریک زندگی تان نوشیدنی می خورد می لرزد.

شاید وقت آن رسیده باشد که رفتار های شریک زندگی خود را هنگام مستی بررسی کنید”. اگر او رفتار خشونت آمیز داشت و پرخاشگر شد, این یک علامت هشدار جدی است که بعدا هم اتفاق می افتد.

علائم سواستفاده در رابطه: شما از امنیت خود می ترسید

توجه به افکار و احساسات خود در رابطه ای که درآن هستید بسیار مهم است. اگر احساس عدالت نمی کنید, احنمالا این رابطه مناسب , معقول و سالم نیست. او می گوید: به خودتان اعتماد داشته باشید و بدانید که شما یک عضو باارزش  و برابر در رابطه هستید. در مورد نگرانی های خود با افراد قابل اعتماد صحبت کنید واز حق خودتان دفاع کنید.

 

شما از امنیت خود می ترسید
شما از امنیت خود می ترسید

 

خشونت خانگی : شریک زندگی شما سعی می کند شما را از عزیزانتان دور کند

اگر شریک شما اغلب در مورد خانواده و دوستان نزدیک شما حرف هایی می زند, او در تلاش است تا بر شما تسلط و کنترل پیدا کند. دکتر مانلی توضیح می دهد: متجاوزان اغلب با قطع روابط دوستانه قربانی و روابط بیرونی او, کنترل را در دست می گیرند. متاسفانه, فرد مورد آزار و اذیت قرار گرفته, غالبا شرمنده می شود و برای جلوگیری از پی بردن دوستان و خانواده در مورد ماهیت مخرب رابطه , در تنهایی و انزوا قرار می گیرد.

خشونت خانگی : شوخی های تمسخرآمیز

آیا شریک زندگی شما غالبا شما را به شکل تمسخرآمیز تحقیر می کند؟ دکتر کوبالا هشدار می دهد که اینها نشانه ی  روابط سالم نیست در حالی که ممکن است این رفتار ها به عنوان شوخی های بی ضرر آغاز شود.

اما می توانند به نقد تمام عیار فرد مقابل بپردازد. او می گوید:  اگر شریک بدخواه شما حملات خود را به عنوان شوخی بهانه می کند و اصرار دارد که شما بیش از حد حساس هستید, این نشانه ی آن است که راحتی شما برای او مهم نیست. این حرف ها در واقع بسیار هم توهین آمیز هستند.

 

خشونت خانگی : از ترک رابطه می ترسید

این برای شما سخت است که شریک زندگی تان تصور کند شما می خواهید رابطه را ترک کنید, زیرا نگران هستید که او به خود آسیب  برساند. این یک علامت هشدار دهنده سواستفاده در رابطه است.

دکتر اصفهانی می گوید مواظب چنین اظهاراتی باشید, زیرا آنها فریبکارانه و به معنای جلب دلسوزی و ترحم شما هستند . به خود یادآوری کنید که این فرد بدون شما قادر به زنده ماندن خواهد بود, در این زمان است که باید خودخواه باشید.

 

علائم سواستفاده در رابطه

 

علائم سواستفاده در رابطه: شریک زندگی شما سابقه سواستفاده را دارد

هر گذشته ای از شریکتان که نشان دهنده ظلم وستم به دیگران باشد_ خواه یک فرد آشنا, یک حیوان خانگی یا یک شخص غریبه باشد_ نشانه این است که برای شما هم می تواند اتفاق بیفتد. همچنین دکتر کوبالا می گوید:

اگر شریکتان در برابر تحریکات بسیار کوچک و ناچیز, واکنش های بیش از حد و تندی از خود نشان داد بسیار دقت کنید, زیرا این امر می تواند نشان دهنده ناتوانی شخص در مدیریت احساسات خود باشد و این امر می تواند با گذشت زمان بدتر شود.

 

 

منابع: besthealthmag

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *