آشنایی با انواع اضطراب و روش های درمان آن

آشنایی با انواع اضطراب و روش های درمان آن (روانشناسی)

انواع اضطراب چیست و چگونه باید با آن مقابله کرد؟

انواع اضطراب بسیار مختلف است و اگر مدیریت نشود می تواند لذت های زندگی را به کام افراد تلخ کند. به نظر می رسد که انواع اضطراب و میزان آن در جوامع امروزی در حال رشد و افزایش است و بسیاری از افراد به دلیل مضطرب بودن است که به مطب های روان شناسی و روان پزشکی مراجعه می کنند. درمان اضطراب ممکن است بسته به نوع و پیشرفت آن ساده یا دشوار باشد، ولی به طور کلی امکان پذیر است. انواع اضطراب در یک دسته بندی کلی ۴ دسته است:

آشنایی با انواع اضطراب و روش های درمان آن
روش های درمان اضطراب
  • اضطراب عمومی

از انواع اضطراب نوع عمومی آن در بین افراد شایع تر است. بعضی مواقع در صورت عدم درمان اضطراب، حتی استرس های ساده نیز می تواند طاقت فرسا و تحمل ناپذیر باشد. البته لازم به ذکر است که نگرانی های کم و گذرا جزو این دسته از انواع نگرانی ها محسوب نمی شود.

آشنایی با انواع اضطراب و روش های درمان آن
آشنایی با انواع اضطراب و روش های درمان آن
  • اختلال وسواس فکری

افرادی که مبتلا به وسواس فکری باشند به صورت دائمی افکار وسواسی و آزار دهنده دارند و تکرار این افکار می تواند نوعی از اضطراب را در آن ها ایجاد کند. افکار وسواسی می تواند به خاطر وسواس داشتن بر روی نظم مسائل خاص باشد و در موارد حادتر فرد نگرانی افراطی دارد که آسیبی به او برسد. نمونه هایی از وسواس فکری در جاهایی دیده می شود که فرد حساسیت دارد که دست های خود را به صورت تکراری و افراطی بشوید و یا اینکه چندین بار بررسی کند تا در جایی از خانه یا محل کار چراغ اضافی روشن نمانده باشد. درمان اضطراب از نوع وسواس فکری به زمان بیشتری احتیاج دارد و در میان انواع اضطراب از نظر شیوع در رتبه های نخست قرار دارد.

این اختلال رفتاری در بین سایر افراد کمی حادتر از چیزی که هست به نظر می رسد، چرا که رفتارهای این دسته از افراد از قلمرو رفتارهای «عادی» خارج می شود.

  • اختلال اضطراب اجتماعی

این اختلال از سومین انواع اضطراب محسوب می شود و زمانی ایجاد می شود که فرد در افکار یا تعامل خود با سایر افراد حاضر در اجتماع دچار اضطراب های شدید و در عین حال غیر منطقی و بدون توجیه می شود. ترس های غیر منطقی می تواند به شیوه ها و طرق مختلف بروز و ظهور پیدا کند. درمان اضطراب از این گونه هم ممکن است به صرف زمان و تخصص بسیاری احتیاج داشته باشد. از میان انواع اضطراب این نوع آن فرد را بسیار منزوی و گوشه گیر می کند و حس های هیجان و ترس را در فرد مبتلا تقویت خواهد کرد.

  • اختلال استرس های پس از سانحه

این دسته از انواع اضطراب زمانی ایجاد می شود  که فرد آسیب ها و سانحه های دردناک و سخت را پشت سر گذاشته باشد و به سبب همین مسئله نیز به آسیب های جسمی یا روانی مبتلا شده باشد. این اختلال اغلب با نام PTSD شناخته می شود و نوعی اختلال است که باعث ایجاد ترس یا ناتوانی شدید در وجود فرد می شود. وقوع وقایع و تراژدی های غیر منتظره مثل مرگ عزیزان، بلایای طبیعی و… می تواند این اختلال را ایجاد و یا آن را تشدید کند. درمان اضطراب در این مواقع دشوار است.  برخی از عوامل می تواند موجب تشدید وضعیت فرد در این نوع از انواع اضطراب بشود که عبارت است از:

 

انواع اضطراب

 

  1. وارد شدن هر گونه شوک به فرد
  2. عصبانیت های شدید
  3. ترس
  4. کابوس دیدن
  5. عدم توانایی فرد در ارائۀ عملکرد خوب و مناسب

 

اگر شما هم در حال حاضر درگیر یکی از انواع اضطراب هایی که به آن اشاره شد باشید، ممکن است با خودتان فکر کنید که درمان اضطراب شما وجود ندارد و هیچ گاه از میزان آن کاسته نخواهد شد. باید بدانید که در اغلب موارد این تصور اشتباه و مخرب است و فقط وضعیت موجود را بدتر خواهد کرد. شما می توانید با تعهد به انجام مراقبت های شخصی و مراجعۀ مرتب به پزشک متخصص برای درمان اضطراب خود و کاهش و حتی از بین بردن کامل آن اقدام کنید.

در این مقاله سعی کردیم به صورت مختصر انواع اضطراب و گونه های آن را معرفی کنیم و به بررسی علائم و راه های درمان و کاهش میزان آن نیز اشاره هایی داشته باشیم.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *